Welcome to Emakin Q&A, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.

Categories

0 votes
148 views

Merhaba,

Dashboard alanda oluşturulan bir XML veritabanı sorgusunda, Doğrulama kuralı tanımlama alanı açık ancak kullanım konusunda sorun yaşamaktayız.
Şöyle ki; arama yapılabilmesi için sorguya ait filtrelerden birine zorunluluk vermek istiyoruz. Ayrıca bu zorunluluğun da belirli bir koşula bağlanması gerekmektedir. Normalde form alanlar üzerinde doğrulama kuralı kısmından koşula bağlı zorunluluğu, bir aksiyon alındığında hata mesajı olarak verebiliyoruz. Aynı şekilde vt sorgusunda da "Ara" dediğinde bu şekilde zorunluluk uyarılarını verebilmek için ne yapmalıyız?

by Boba Fett (460 points)

4.3 versiyonunda yeni özellik olarak eklendi.

1 Answer

0 votes

Selam,

vt sorgusundaki "Ara" butonuna şu an için doğrulama kuralı bağlama imkanı bildiğim kadarıyla yok.

Fakat şu şekilde bir çözüm belki işine yarayabilir. Öncelikle XML veritabanı sorgunu "açılışta sorguyu çalıştır" seçeneğini işaretle. Bu şekilde sorgundaki kriterlerde değişiklik olduğunda sorgun otomatik çalışacaktır.
Zorunluluk ve koşula bağlayacağın kriter veya kriterleri ayrı bir veri olarak veri yapısında tanımla ve bu alanları ekranda kontrol olarak ekle. Fakat bu alanları XML veritabanı sorgusunda kriter olarak kullanma.
XML veritabanı sorgusunda kullanacağın kriterleri ayrı bir veri olarak veri yapısında tanımla. Örneğin ekranda gösterip koşul kontrolü yapacağın alan adları "AField" ve "BField" olsun. XML veritabanı sorgusundaki buna eşlenik kriter alanların ise "ACriteria" ve "BCriteria" olsun.

$Xml.Bind('AField | BField', function () {
     
     var valid = true;
     
     //Zorunluluk kontrolü veya kural kontrolü sonucunda valid alanı true veya false olarak set edilir.
     
     $Xml.SetValue('Result', valid);
     
     if ( valid ) {
       
       $Xml.SetValue('ACriteria', $Xml.Evaluate('AField'));
       $Xml.SetValue('BCriteria', this.Evaluate('BField'));
     }
   });

Yukarıdaki örnek kodu form scriptinde kullanabilirsin. Bu durumda ekrandaki kontrollerinde kullanıcı değişiklik yaptığında sen javascript ile onu doğrulamış olacaksın ve doğrulama eğer senin istediğin gibi olursa da XML veritabanı sorgusunu tetikleyebilmek için bağlı olduğu kriterleri set etmiş oluyorsun. Ekranda bir de Koşullu İçerik kontrolü kullanarak veri yapısındaki Result alanı false ise doğrulama kuralının mesajını yazdırabilirsin.

by C-3PO (2.3k points)
...